9. 10. 2021.

Vrste i tipovi narukvica – Školski čas XI


    Ovaj tekst je pokušaj da se napravi najkompletnija lista metalnih narukvica za satove na jednom mestu. Kako bi tekst bio što originalniji, svi opisi narukvica u tekstu sadrže crteže koje sam lično izradio za potrebe ovog teksta. Ručni rad je uvek na ceni i meni posebno zanimljiv, iako se mali broj takvih tekstova sa ilustracijama može pronaći na netu.
    Iako kolekcionari satova imaju zaista velik izbor metalnih narukvica, postoje određene klasične opcije koje su izdržale test vremena i čini se da ne gube na popularnosti.
    Neke narukvice su napravljene da služe određenim brendovima za njihove modele satova koji se koriste u specifičnim uslovima, dok druge nisu nužno bile povezane s jednom određenom kompanijom, ali jedno važi za sve njih – stekle su kultni status u časovničarskom svetu.
 

Narukvice

 

Beads of Rice

     
    Iako su ih godinama proizvodile brojne kompanije, Beads of Rice  narukvice najbliže su povezane sa poznatim proizvođačem narukvica Gay Freres, koji ih je proizvodio za Patek Philippe i Vacheron Constantin pedesetih godina XX veka.
    Centralni deo narukvice karakterišu tanji linkovi izduženog ovalnog oblika, nalik na pirinčana zrna, i otuda naziv ovom tipu narukvice. Da bi se dizajn istakao, ove narukvice najčešće imaju brušene bočne linkove a polirane centralne, ali se sreću i druge varijante.
    Danas ih popularno nose Doxa i Tag Heuer satovi, kao i razni mikrobrendovi, poput Baltic satova, i ostalih koji žele da naprave model retro dizajna.

Bonklip


    Bonklip narukvica je prvobitno predstavljena dvadesetih godina XX veka, za potrebe britanskih vojnih jedinica, tj. za bolje osiguranje vojnih ručnih satova. Ove narukvice su masovno proizvođene sve do šezdesetih godina XX veka. Bile su lako podesive i napravljene od nerđajućeg čelika kako bi zamenili kožne remene prvobitnih satova. Bile su to neke od prvih masovno proizvedenih narukvica od nerđajućeg čelika, ali danas ovaj tip nije toliko popularan.
    Razmak između linkova je s namerom ostavljen, kako bi se zglob luftirao tokom napetih vojnih akcija i manevara, kao i da bolje i udobnije leži na ruci.

De Ville


   Linija De Ville jedna je od najpotcenjenijih u čitavom katalogu Omega satova. To je linija elegantnih satova za svečane prilike, od kojih su mnogi pristupačniji u odnosu na ono što može da se nađe u prodaji i predstavlja platformu kompanije za tradicionalni dizajn satova. S tim u vezi, Omega je i dizajnirala ovaj tip narukvice kako bi uvekoličila duh perioda nastanka linije De Ville.
    Narukvicu karakteriše čak sedam redova linkova, blago iskošenih, u obliku romba. Kod većine modela svi linkovi su sjajno polirani, ali postoje i verzije za brušenim ili naizmenično brušenim i poliranim linkovima.
    Sam oblik i količina metalnih delova u narukvici pojačavaju efekat presijavanja na svetlosti i odaju utisak prefinjenosti.

Engineer

   
    Sa skoro 5 milimetara debljine i pet redova heksagonalno sečenih linkova oštrih ivica ova narukvica definitivno ne može ostati neprimećena na ruci. Teška je, ali budući da na samo maloj površini narukvice ima toliko linkova, Engineer i Super Engineer narukvice se u potpunosti transformišu oko zgloba.
    Legenda kaže da je ovaj tip prvobitno nastao u Seiko fabrikama, kao odgovor na zahtev profesionalnih ronioca za nešto udobnijom ali mnogo debljom i čvršćom narukvicom za ronilačke satove. 
    Zbog oštrih kosih ivica linkova, odlično se presijava na svetlu, čak iako linkovi nisu polirani. Narukvica najčešće dolazi sa brušenom ili peskiranom završnom obradom.

H-Link


    Kada neko pomene H-Link narukvice, najčešće nam padaju na pamet Patek Philippe Nautilus ili neki od robustnih Sinn satova. Ovi modeli s razlogom koriste ovakve narukvice. One pružaju prihvatljivu udobnost, ali pre svega solidnu čvrstinu i izdržljivost. 
    Karakteriše ih kompozicija velikih linkova u obliku slova H i niza malih, koji popunjavaju prostor između. H-Link narukvice su manje artikulisane od ostalih, ali dokazano mogu da izdrže više tenzije i teže ih je rasklimati čak i posle dugog nošenja.
    Obično dolaze sa brušenom obradom, a nešto elegantniji modeli imaju male srednje linkove polirane u visokom sjaju.

Hexagonal


    Hexagonal narukvice su nastale po uzoru na jako udobne Jubilee narukvice, ali sa daškom umetničkog duha. Umesto linkova ravnih ivica, koriste se šestougaoni, koji se poput pčelinjeg saća savršeno uklapaju jedni sa drugima.
    Tradicionalno, ove narukvice su vezane za francuski brend satova Yema, čiji ronilački i pilotski modeli često nose ovaj tip. Popularan je Yema Superman model, koji je skoro dobio reizdanje sa modernijom verzijom Hexagonal narukvice od punih linkova.

Jubilee


    Predstavljena 1945. godine kako bi se poklopila sa 40. godišnjicom brenda Rolex, Jubilee narukvica je sveprisutna u svetu satova i ostaje uglavnom nepromenjena tokom godina. Upravo je zbog tog jubileja i dobila naziv.
     Prvobitno dizajnirana za model Datejust i dostupna samo u čistom zlatu, Jubilee će kasnije biti ponuđena u dvobojnim i čeličnim verzijama, da bi na kraju bila dostupna kao opcija na nekoliko sportskih modela Rolex satova.
    Treba napomenuti da je Jubilee jako udobna narukvica, koja se lepo savija oko zgloba. Kombinacijom brušenih linkova sa strane i poliranih centralnih odaje visok nivo prefinjenosti i elegancije.

Ladder


    Ladder narukvica je još jedan model talentovanog dizajnera Gay Freres, napravljena za Zenith El Primero, iz 1969. godine. 
    Ova narukvica ima razmake između linkova u centralnom redu koji joj daju izgled merdevina, pa otuda i naziv. Razlog tome jeste što se El Primero koristio kao alat za precizno merenje vremena vozača trkačkih automobila. Slično kožnim narukvicama koje imaju otvore za ventilaciju, tako i Ladder svojim razmacima luftira zglob vozača a pritom čini da je sat lakši. Zvuči trivijalno, ali u skladu sa sportskim duhom, svaki gram se računa.
    Iako je ova narukvica možda bila i opcija na drugim modelima Zenith satova, teško je doći do očuvanih starih primeraka. Cene starih El Primero satova sa Ladder narukvicom u dobrom stanju skaču u nebesa.

Milanese


    Milanese narukvica stvorena je u XIX veku u Milanu, a usavršena u Nemačkoj početkom XX veka. To je bila izuzetno popularna narukvica u to doba, i koristila se kako za elegantne satove, tako i za vojne i ronilačke. 
    Način izrade podseća na srednjovekovne viteške verižnjače. Sitne karike su povezane u sitnom vezu, što narukvici daje izuzetnu savitljivost i čvrstinu. Po izgledu podseća na Mesh narukvicu, s tim što su linkovi koso postavljeni.
    Danas je ova vrsta narukvice ponovo postala popularna zbog nekoliko dizajnerskih brendova, pa se čak može naći na Apple Watch modelima.

Mesh


    Mesh je još jedan tip narukvice dizajnirane poput viteških verižnjača. U odnosu na Milanese, linkovi su postavljeni paralelno i generalno su manji. Međutim, šezdesetih godina prošlog veka Omega je predstavila svoju verziju sa većim i jačim karikama, koja je postala poznata kao Shark Mesh.
    Ideja je bila da tekstura narukvice podseća na čelične rukavice koje nose ronioci koji plivaju sa ajkulama. Ne treba trošiti reči na to koliko su izdržljive, s obzirom na to da takva ronilačka oprema štiti od oštrih zuba morskih nemani.

Oyster


    Oyster je narukvica čiji dizajn svi kopiraju, toliko da nema brenda u svetu koji nema u ponudi ovaj tip. Naziv je dobila po modelu koji ju je proslavio – Rolex Oyster Perpetual.
    Međutim, u istoriji ove narukvice ne nedostaje ironije, jer prve narukvice u stvari nije ni napravio Rolex, niti su ponuđene kao standardna opcija u katalozima brenda.
    Originalne Rolex narukvice proizvodio je najpoznatiji proizvođač i dizajner, već pominjani Gay Freres. Pravio je narukvice za sve najpoznatije švajcarske brendove: Patek, Vacheron, pa čak je zaslužan i za čuvenu narukvicu AP Royal Oak, no Oyster je najuspešniji dizajn ikad stvoren.

Pearlmaster


    Zanimljivost vezana za Pearlmaster narukvicu je ta da se ovaj tip uvek pravi od zlata ili platine, ali je i sam dizajn linkova dosta unikatan i elegantan. Ovoga puta ovo zaista jeste originalan Rolex dizajn.
    To je narukvica napravljena od pet redova blago zaobljenih linkova. Centralni linkovi su najširi, a spoljni su uži ka ivicama narukvice. 
    Pearlmaster se popularno koristi za satove ukrašene dijamantima i drugim dragim kamenjem. To je top ponude Rolex narukvica.

President


    Još jedna popularna Rolex narukvica je postala neodvojiv deo satova mnogih drugih brendova. Što se tiče dizajna, President je negde između Oyster i Jubilee narukvica. Ima tri reda linkova, ali su oni tanji i polukružni, tako da ih je veći broj, a zakrivljenost im daje odlična reflektujuća svojstva.
    Ova čuvena narukvica sa polukružnim trodelnim vezama stvorena je 1956. godine za lansiranje Oyster Perpetual Day-Date. Tek desetak godina kasnije je narukvica dobila svoje legendarno ime po predsedniku Sjedinjenih Država. Naime, Lindon Johnson nosio je Rolex Day-Date od žutog zlata i tako proslavio ovu narukvicu.

Seamaster


    Rolex dominira na tržištu sa svojim satovima i dizajnerskim narukvicama, ali ni konkurencija ne zaostaje. Nalik na Pearlmaster, Omega je izbacila još komplikovaniju i elegantniju narukvicu sa čak 9 linkova u redu, napravljenu za izuzetno popularan ronilački model Seamaster. Otuda i naziv.
    Popularni tajni agent James Bond je takođe nosio sat ovog švajcarskog brenda i tako proslavio i model i narukvicu. Međutim, naziv Bond je već bio rezervisan za Nato kaiš koji je nosio Sean Connery u nekoliko filmova.

Integral


    Integrisane narukvice dolaze u svim navedenim oblicima i materijalima. Ono što je specifično za njih jeste poseban krajnji link koji nije standardnih dimenzija i oblika. Takva narukvica može da se koristi samo na određenim modelima satova za koje su pravljene. 
    Ovakav pristup može da bude problem, jer je teško naći zamenu za oštećenu narukvicu. Međutim, kod izuzetno skupocenih satova, integrisane narukvice su izuzetnog kvaliteta i čine dobar deo cene tog modela. Samim tim nema potrebe menjati ih. 
    Poslednjih godina povećava se popularnost ovog tipa narukvica, pa se sve češće viđaju i na pristupačnim satovima. Primer je Tissot PRX, sa narukvicom kao sa slike iznad.
    
Na kraju dana

    To bi bila moja lista najpopularijih i najpoznatijih tipova narukvica. Postoji još nekolicina drugih verzija sa zvaničnim nazivom ili bez njega, ali se one retko viđaju na tržištu. 
    Za više informacija o delovima narukvica i o cenama savetujem da pogledate sajt: StrapCode.
    U tekstu sa linka je na engleskom jeziku opširno objašnjeno na šta sve treba da obratite pažnju prilikom odabira narukvice. 
 
    Srdačan pozdrav,
Ivan R.

2 коментара:

  1. Beads of Rice je moj favorite, odlično izgleda na svakom satu. Jedna od najlepših kombinacija ove brazletne je sa vintage Omegom Constellation bar po mom ukusu :D

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Slažem se. Ima neki stil i retro vajb. Mada, u poslednje vreme naginjem ka President stilu.

      Избриши