Oslikavanje dela klasične umetnosti u modernom časovničarstvu je fascinantan presek nasleđa i inovacija. Moderni časovničari često crpe inspiraciju iz klasične umetnosti – bilo da se radi o slikarstvu, skulpturi, arhitekturi ili zanatstvu – kako bi svojim časovnicima dali osećaj bezvremenske elegancije i prefinjenosti.
Japanski proizvođač ultramodernih i vrlo kvalitetnih satova – Casio spojio je upravo to nasleđe japanske umetnosti i modernih tehnologija na jedan zanimljiv način.
Dva nova modela G-Shock koji izlaze u drugoj polovini januara – DW-5600KHK24-1 i DW-5600KHG24-1 predstavljaju prava mala umetnička dela na brojčaniku:
Klasične Kocke iz serije DW-5600 u originalnom stilu predstavljaju umetnost Kacušike Hokusaija, poznatog umetnika iz XIX veka koji je najpoznatiji po drvorezima ili izvorno ukiyo-e, koje je radio tokom Edo perioda u Japanu.
Sam model je klasika po sebi, jer to je oblik koji je imao prvi G-Shock ikada napravljen pre više od 40 godine, davne 1983. godine. Kada tome dodamo i ovaj umetnički dodir, mislim da Casio ima sat koji može postati zanimljiv kolekcionarski primerak.
Čak i da niste ljubitelj i poznavalac japanske umetnosti devetnaestog veka, sigurno ste negde već videli slike Velikog talasa kod Kanagave, iz 1831, koja krasi lice DW-5600KHK24-1.
DW-5600KHK24-1 |
Kao i sliku Blag vetar, vedro jutro iz 1832. godine, koja se nalazi na DW-5600KHG24-1.
Oba dela su iz umetnikove serije Trideset šest pogleda na planinu Fuđi koja prikazuje kultnu, za Japance božansku planinu sa različitih mesta sa kopna i vode.
DW-5600KHG24-1 |
Hokusai je poznat po svojim drvorezima, što je jedna od najkomplikovanijih likovnih tehnika. Svako ko voli tradicionalno časovničarstvo može da ceni umetnički rad, trud i preciznost koju drvorez zahteva.
Nešto o drvorezu...
Drvorez ili ksilografija je grafička tehnika visoke štampe na drvenim pločama koje se rezbare specijalnim noževima uzduž vlakana drvenih ploča. Proces je takav da je potrebno ne samo osmisliti crtež, već i precizno ga izrezbariti na drvenu ploču, a onda poput pečata nanositi na papir.
Kacušika Hokusai: Blag vetar, vedro jutro; drvorez iz 1832. godine. |
Drvorez u boji se postiže upotrebom većeg broja ploča ili matrica, po jedne za svaku boju. Redosled štampanja zavisi od željenog efekta, mada se po pravilu štampa od najsvetlije do najtamnije boje.
Takođe, mešanje boja je komplikovan proces koji zahteva određeno znanje. Štampajući plavom i žutom transparentnom bojom dobijamo u njihovim preklopima zelenu boju, odnosno drvorez u tri boje sa samo dve ploče.
Upotrebom tri ploče za tri osnovne boje možemo dobiti ceo spektar, uz upotrebu eventualno četvrte ploče za crnu boju u najtamnijim tonovima.
Onoliko koliko ima boja na otisku, toliko drvenih blokova je potrebno izrezbariti, najčešće sa različitim detaljima koje treba precizno uklopiti na papiru. |
Pri štampanju iz više prolaza, pažnja se mora obratiti na dobro uklapanje prolaza, ili „pasovanje”, tako da je i preciznost rezbarenja i poklapanja matrica ključna... i to je ono što mene podseća na sam čin sklapanja mehanizama satova.
Vraćamo se na satove...
U Japanu, DW-5600KHK24-1JR i DW-5600KHG24-1JR imaju cenu sa uračunatim porezom od 17.600 jena, što je oko 150 dolara. Referentna oznaka koja se završava na JR sugeriše da su noviteti ograničena izdanja, uostalom, kao i druge serije sa detaljima japanske kulture.
Pozadinsko osvetljenje na oba noviteta otkrivaju tajni kanđi natpis Nippon, kako Japanci nazivaju svoju državu – Zemlja izlazećeg sunca. |
LED pozadinsko osvetljenje oba sata prikazuje kanđi znakove za Nippon tj. Japan, koji su takođe ugravirani na poleđini kućišta od nerđajućeg čelika.
Detalji na poklopcu kućišta |
Pored ideograma, poklopac kućišta otkriva i druge detalje, kao vodootpornost od 20 bara i nadaleko poznati i često korišćeni kvarcni modul oznake 3525. Ovde možete pročitati detalje: Casio Module Operation Guide.
Pakovanje je originalno, iako prosto. Casio navodi da su to ekološke kutije na kojima su odštampana umetnička dela prikazana na datim modelima.
Ekološko pakovanje kao umetničko delo – DW-5600KHG24-1-JR |
Drugim rečima, to su obične kartonske kutije od recikliranog papira, koje neće zagaditi okolinu ukoliko ih bacite... mada, lično, čuvao bih ih, iako ne znam kako će izdržati test vremena.
Ekološko pakovanje kao umetničko delo – DW-5600KHK24-1-JR |
Nema podataka da li će se ovi modeli naći u prodaji i van Japana, nažalost. Međutim, kako to obično biva, oni najveštiji i najuporniji će ih već nekako nabaviti...
Ivan R.
岩
Нема коментара:
Постави коментар