20. 5. 2020.

Upoznajte autora, i ostale ljubitelje i kolekcionare satova


Čovek je biće koje poseduje kritičko mišljenje razum. Još u drevna vremena shvatio je da postoji nešto neopipljivo, nemerljivo i neuništivo, nešto što je nekada bilo pojmljeno kao božanstvo, i odlučio je da ga shvati i objasni. Nauka, ono što proizilazi iz svetlosti ljudskog uma, uspela je u toj nameri, iako je za to bilo potrebno mnogo... mnogo vremena.

Sat je proizvod jedne ideje, podržane naukom, otelotvorene tehnologijom i ulepšane rukom umetnika. Precizan instrument koji ima tradiciju, istoriju, lepotu i koji predstavlja nešto što je odgovor na želju čoveka da shvati i izmeri vreme. Zbog toga sam ja kolekcionar satova. Daleko od toga da sam jedini, jer u našem okruženju ima dosta osoba koje dele pasiju prema meračima vremena.

 
Sat koji je ponovo probudio ljubav prema mehaničkim satovima
i podstakao me da počnem da pišem blog

U ovom tekstu preko internih linkova možete pročitati sve intervjue koje sam imao sa cenjenim kolekcionarima, ljubiteljima satova i prijateljima iz sveta časovničarstva!

Ko sam ja?


Za početak, da se predstavim: zovem se Ivan Racić, i sebe smatram zaljubljenikom u satove. Nisam časovničar, niti stručnjak horologije, čak ni kolekcionar svetskog renomea, pa ipak, imam određeni broj satova koji imaju priču iza sebe i volim da ih nosim. 

Stanje kolekcije japanskih satova u 2022. godini
   

Moju kolekciju uglavnom čine japanski satovi, pošto je polje mog interesovanja vezano za moju struku japanologiju. Završio sam Filološki fakultet. Zvanje koje nosim je diplomirani filolog japanskog jezika i književnosti. Prevodilac sam, ali bavim se i istraživanjem svega što je vezano za Japan jezik, književnost, istorija, kultura i naravno časovničarstvo ove daleke zemlje. 

Pored toga, dugo treniram veštinu iaido, što je vrsta japanskog mačevanja. 

 
Na treningu:
kate se izvode s pravim mačem

 
Reprezentativac sam Srbije od 2017. godine. Do sad sam osvojio 4 medalje na međunarodnim takmičenjima i dobio 3 nagrade za borbeni duh Kantosho, što bi bilo nešto kao MVP takmičenja. Dakle, ako neko ima izgovor da kupuje samo japanske satove, to sam ja.
 
Nažalost, na treningu nije dozvoljeno nositi sat
 
Kako volim da prevodim i pišem, logičan sled događaja je bio da započnem jedan blog o satovima koji me toliko zanimaju. Preko bloga Samo čas, upoznao sam određeni broj istinskih zaljubljenika u satove, ozbiljnih kolekcionara, blogera i vlogera u okruženju. Kroz ova poznanstva se rodila i ideja o intervjuima, i sve ostalo je istorija!
 

Intervjui

 
Intervjui će biti poređani po hronološkom redu, od najstarijeg ka novijima. Klikom na link u tekstu, koji je obeležen narandžastim slovima, otvoriće se novi tab sa originalnim tekstom. Ovako, nećete morati da listate po arhivi i tražite intervju koji vas zanima, jednostavno, svi su na jednom mestu. Pa da počnemo:


1. Shone Style Watches

Iza imena ovog You Tube kanala stoji čovek koji se dosta razume u tematiku. Međutim, njegov kanal je u fazi hibernacije zbog privatnih obaveza. Nenad A. ima šta da kaže, i bio je zanimljiv sagovornik. Intervju sa njim možete pročitati ovde: 

Intervju: Nenad Aranđelović sa kanala Shone Style Watches


2. Hronometar

Kolega bloger, Filip R., koji vodi sajt Hronometar, vrlo je načitan i jako radoznao. Bio je i gost časovničarske kompanije Sinn, i o svemu tome i što zna možete da čitati kod njega na portalu. A intervju sa njime možete pročitati ovde:

Intervju: Filip, autor sajta Hronometar.net
 

3. Attila Seiko

Kratko i jasno – on je iskreni ljubitelj japanskih satova. Kolekcija Seiko satova koju ima Attila F. jedna je od najvećih i najzanimljivijih na ovim prostorima.

Kako je ta kolekcija nastala, možete pročitati ovde:

Intervju: Čovek. Mit. Legenda – Attila!

 

4. Tom Zapatta

Tomislav Z. je osoba koja je pronašla sebe u kolekcionarstvu satova, ali nije odabrao pravac koji bira većina. Na našim prostorima on je jedan od najvećih kolekcionara starinskih satova, brendova Omega i Longines! Više o njemu pročitajte ovde:

Intervju: Tom Zapatta, kolekcionar starih mašina

 

5. Holokron

Sagovornik u ovom intervjuu, Žarko Č. spojio je lepo i korisno, i napravio je zanimljiv kanal čija tema je za mene unikat na ovim prostorima. Mnogi znaju i prate njegov sjajan You Tube kanal, gde on govori o satovima i parfemima, a intervju sa njim možete pročitati ovde:

Intervju: Žarko Čolak, čuvar znanja iza kanala Holokron

 

6. Male noćne priče

Filozof po opredeljenju, njegov You Tube kanal obiluje temama i zanimljivim pričama. Gospodin Jovica Lančuški je bio moj sagovornik u ovom intervjuu:
Intervju: Jovica Lančuški i male noćne priče

 
Srdačan pozdrav,
Ivan R.