29. 5. 2021.

Kolekcija satova za jednu platu?

 
    Kolekcionarstvo nije precizno određen pojam. Svima je jasno da posedovanje više sličnih predmeta može da se nazove kolekcija, ali kolekcionari, uopšte, čudna su sorta ljudi. Opšteprihvaćeno nepisano pravilo je da nije bitna količina predmeta, već kvalitet i retkost predmeta u kolekciji. Slično je i sa satovima, te se otuda neki modeli nazivaju kolekcionarskim a drugi ne.
    Po meni, kolekcionarstvo ne treba da bude toliko ozbiljan i stresan posao. Ključna je ljubav prema malim spravama koje mere vreme i uživanje u tom hobiju, bez prisile da se ima što bolja i veća i skuplja kolekcija. Priznajem, svaki kolekcionar želi da ima što više satova, da mu kolekcija raste, kako u količini tako i u vrednosti modela. To je lepo, ali lako može da pređe u nezdravu opsesiju. Kolekcija, takođe ne mora da bude skupa, da bi bila dobra.
    Da bih se malo zabavio i video kakve su mogućnosti za pravljenje male fine kolekcije, odlučio sam sebi da postavim izazov: Sastaviti malu  kolekciju satova ograničenog budžeta, koristeći isključivo jedan sajt za kupovinu. Dalje, postavio sam pravila koja ne smem da prekršim.

    Pravila:
    1. Svi satovi moraju da se prodaju na sajtu Kupujem Prodajem.
    Svakako da vi to ne morate da radite, i podržavam kupovinu sa bilo kojeg proverenog i pouzdanog mesta u koje imate poverenja. Ovo pravilo je ovde samo zarad zabave. Prodavci koje biram su iz mog iskustva pouzdani i cene su im dobre.
    2. Satovi ne smeju da budu kopije! 
   Kopije ili falsifikati su pošast časovničarstva. Dokazane su veze između ove industrije i mafije, kao i da se razne terorističke grupe u svetu finansiraju prodajom ilegalnih kopija.
    3. Svi satovi moraju da budu od japanskih proizvođača.
    Ipak je ovo blog koji se bavi zanimljivostima i istorijom satova iz Zemlje izlazećeg sunca.
    4. Potrebno je napraviti tri kolekcije. 
    Da bih ispoštovao i one koji kažu da postoji kolekcija od jednog sata, prva kolekcija je upravo to. Druga je sa tri modela i treća kolekcija je sa pet modela satova.
    5. Cena kolekcije ne sme da pređe zadatu cifru.
   Zadata cifra je zvanična prosečna plata u Srbiji, odakle sam ja. Prema Republičkom zavodu za statistiku, ona iznosi približno 62.280 dinara, tj. oko 525 evra u ovom trenutku. Ne ulazim u to da li su podaci tačni ili ne, ovo nije blog o ekonomskoj i kupovnoj moći jednog naroda, ali mislim da je dobra granična vrednost za moje tri kolekcije. Biće odličan izazov da se pronađe određeni broj satova za taj novac.
    Za svaki sat ću okačiti link sa sajta, kako bi se dokazala autentičnost i postojanje modela. Ne znam koliko dugo će linkovi biti prisutni, jer se satovi prodaju, ali će cene drugih prodavaca biti okvirno slične.

Prva kolekcija
Jedan sat
 
Seiko Prospex Manta Ray

    Po meni, ovaj poduhvat je bio najlakši. Seiko Samurai Manta Ray iz linije Prospex (Professional Specification), kolekcija Save the Ocean, više je nego očigledan izbor. Sat nosi referentnu oznaku SRPE33 i košta 520 evra na ovom linku:
    Prodavac je nadaleko čuveni Atila, sigurna kupovina, pravi znalac i kolekcionar Seiko satova.
   Manta Ray je sat sa unikatnim brojčanikom, čak i među već posebnim modelima iz linije Save the Ocean. Seiko se potrudio da dočara morsku površinu i svetlucavi odsjaj talasa, a ako se dobro zagledate u plavetnilo morskih dubina, videćete obrise divovskih manta koje plivaju u jatu.
    Dodatne jake strane ovog sata su vodootpornost do 200 metara dubine, keramički bezel i safirno staklo. Mehanizam unutra je 4R35.
    Save the Ocean nije samo puki marketinški potez za promociju ronilačkog sata. Deo novca od kupovine ovog modela ide u istraživanje i očuvanje okeana i živog sveta u njima.

Druga kolekcija
Tri sata
 
    U istoriji i tradiciji mnogih naroda broj tri ima posebno značenje. To je magičan broj koji srećemo u bajkama i basnama, ali je i savršen broj za jednu malu, ali raznovrsnu kolekciju satova.U njoj se nalazi jedan lep sat za svečane prilike, jedan ronilački profesionalac i jedan robustan sat za svakakve aktivnosti.
 
Orient Bambino Small Seconds
    Orient Bambino je već legenda u svetu pristupačnih, elegantnih satova, ali model Small Seconds sa odvojenim podbrojčanikom i malom sekundarom odiše retro dizajnom i klasičnom lepotom. Referentna oznaka je RA-AP0005B10B a cena je 170 evra na ovom linku:
    Ovo je sat kojeg pokreće jako dobar in-house mehanizam F6222 sa 24 rubina i rezervom snage od 40 sati. Prodavac na sajtu se zove Orient Diver i ima sve pozitivne ocene. Vredi pogledati.
    Drugi sat iz izbora je jedan poznati dajver, zanimljive boje:

Citizen Promaster
 

    Vrhunski ronilački sat za veoma pristupačnu cenu od 200 evra. Citizen Promaster Diver, referentne oznake BN0159-15X  sposoban je alat za ronjenje odličnog kvaliteta u tom cenovnom rangu. Prodavac je ponovo Atila, a ostale podatke možete videti na linku ispod:
    Jarka crvena boja je idealna za letnje avanture, a gumena narukvica je pravi izbor za svaki sat koji nameravate dobro da kvasite.
    Ovaj sat pokreće energija sunca. Reč je naravno o Citizen Eco-Drive pogonu, koji ima rezervu energije do čak 6 meseci rada u mraku, kada je baterija napunjena do kraja.
    Kolekcija je skoro gotova, i ostaje nam još samo jedan sat, a ja sam se odlučio da to bude Beater Watch:

Casio G-Shock

    Casio G-SHOCK GAW-100-1A Radio/Solar – dugačak naziv koji govori sve. Možda se nekom ne svidi izgled ovog modela ili veličina, možda je nekome Kockica bila bolji izbor, ali ipak ovaj model vredi svaku paru. Za sumu od 135 evra kod proverenog i pouzdanog prodavca iz Pančeva, poznatog kao Carllo, dobijate jako mnogo od jednog sata. Link:
    Beskompromisan kvalitet i izdržljivost G-Shock satova ne treba više ni pominjati, svima je jasno šta nude. Napajanje je solarno, pa nema menjanja baterije svake dve do tri godine, a tačnost se kontroliše uz pomoć radio signala. Ništa više nije potrebno reći.
    Došli smo do kraja ove kolekcije od tri sata. Cena kolekcije je 505 evra. Jeftinije smo prošli sa ovom kolekcijom, nego sa prethodnom u kojoj je samo jedan sat. Sledeća broji pet satova japanskih proizvođača to je bio pravi izazov.

Treća kolekcija
Pet satova
 
    Kolekcija od pet satova je već ozbiljna stvar. Problem je što je budžet isti, što znači da će možda kvalitet nedostajati. Međutim, kao što ćete videti, to uopšte ne mora da znači.
    Zašto baš pet satova? Prosto, želeo sam da štikliram sva polja, tj. da u kolekciji imam jedan elegantan dress sat, jedan diver, jedan chronograph, jedan beater kao i jedan sat za svaki dan every day watch
    Prvi sat je za svečanije prilike:
Orient Bambino


    Orient Bambino FAC00009W0 druge generacije sa plavim kazaljkama i rimskim brojevima je pravi klasik među elegantnim satovima koji nude puno za malo novca. Cena se zakucala na 150 evra kod svih prodavaca, i mislim da za tu cenu dobijate zaista dobar sat. Primerak koji sam pronašao prodaje Marlin, kod koga možete pronaći nekoliko Orient modela na linku ispod:
     Ako malo pretražite kanale i blogove koji govore o satovima, velika većina će reći da teško možete pronaći bolji i elegantniji sat koji je pristupačan, kao što je to ova generacija Bambina. Mehanizam je F6724, automatik, sa opcijom ručnog navijanja i hakovanja sekunde.
    Prelazimo na ronilački sat:

Orient Ray II

    Još jedan Orient. Šta mogu, dobri su i volim ih. Orient Ray II je dajver koji već ima kultni status među zaljubljenicima satova, te nema nijednog razloga zašto bih preskočio ovaj model. Da bih uštedeo novac od zadatka, odabrao sam sat na gumenoj narukvici. Cena je 150 evra kod Marlina na linku ispod:
    Sat je kompaktnih dimenzija, ima jako dobar i pouzdan automatski  mehanizam F6922, sa opcijom ručnog navijanja i hakovanja sekunde. Glavni konkurent mu je nekada bio Seiko SKX, ali s obzirom na to da Seiko danas košta koliko košta, izbor je očigledan.
    Sledeći je hronograf:
 
Casio Edifice Chronograph
 

    U ovako novčano ograničenoj kolekciji, ne mogu svi satovi da budu mehanički, ali to ne bi trebalo da vam smeta. Edifice satovi su poznati po izdržljivosti i kvalitetu, i po mnoštvu modela, tako da svako može pronaći nešto što mu se sviđa. Moj izbor je Edifice Chronograph EFR-S567D od 125 evra, koji prodaje Carllo sa linka:
    Završna obrada ovog sata je izvanredna, ako izuzmemo narukvicu, koja je malo... obična. Ali kućište je na skroz drugom nivou. Brojčanik je zaštićen safirnim staklom, metal je zanimljivo brušen, boje su skladne, a dizajn nije preteran, kao što to Casio nekad zna da uradi.
    Za mnoge osobe, Edifice satovi su beater satovi, koje mogu nehajno da nose i lupaju, grebu i oštećuju bez brige, jer su izdržljivi a ne preterano skupi. Međutim, ja sam se odlučio za drugi, mnogo jeftiniji Casio sat:
 
 Casio F91W

    Naravno, to je uvek prisutni, neuništivi, (osim kad ga teroristi koriste kao tajmer za bombe), mali digitalni Casio F91WM-1b! Sat se prodaje na linku ispod, a prodavac ima preko 600 pozitivnih ocena. Vredi pogledati:
    U odnosu na klasičan F91W, ovaj ima peskirano metalno kućište, što mi se posebno svidelo kada sam ga držao uživo u ruci. Cene ovog modela se kreću od 15 do 20 evra, tako da nam od budžeta ostaje samo oko 80 evra za jedan sat koji možemo nositi svaki dan, na posao, u školu, na fakultet ili gde god:

Seiko 5

    Na sajtu KP postoji zaista mnogo popularnih Petica, ali meni se svideo upravo plavi Seiko 5, 7009-3040, koji prodaje Dalibor na linku:
    Sa prikazom dana i datuma, pristupačnom cenom, pouzdanim automatskim mehanizmom, bilo koji Seiko 5 je odličan izbor za svaki dan. Sat sa linka košta tačno 80 evra, i time je cela kolekcija od pet satova napravljena tačno u cent zadate sume od 525 evra.

Zaključak
   Sa malo truda i uz dosta pretrage, za jednu prosečnu platu u Srbiji možete napraviti jednu malu ali finu kolekciju dobrih satova. Ko bi rekao da je to uopšte moguće?
    Ponavljam, ovaj tekst je mala igra koju sam odlučio da napravim, čisto da vidim da li mogu da sastavim kolekciju sa ograničenim budžetom.
    Svakoga ko želi da kupuje satove savetujem da dobro pretraži net, razne druge sajtove i pronađe bolju cenu. Ne morate da klikćete linkove koje sam postavio, podstičem vas da sami istražite. Ukoliko kupujete sat sa sajta Kupujem Prodajem, proverite prodavce i srećna kupovina. 
    Srdačan pozdrav,
Ivan R.

2 коментара: