25. 7. 2024.

Kuoe – mikrobrend koji ne odustaje!

 

Mikrobrendovi su postali izuzetno popularni, primarno iz dva razloga. Vrlo dobar odnos cene i kvaliteta je jedan vrlo bitan razlog, pogotovo kada dobijete luksuznije komponente poput safira, dobrog nerđajućeg čelika visokog sjaja i dobre završne obrade, kao i finu narukvicu koja cilja daleko iznad cenovnog ranga sata. 

Drugi razlog je manje očigledan, ali mnogi uživaju u tome da imaju ekskluzivniji sat: pošto je proizvodnja na mikronivou, takvih satova nema mnogo u svetu. Nećete ih viđati toliko često na zglobovima sugrađana.

Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste to da velika većina mikrobrendova ne uspe da preživi prve 3 godine postojanja. Prema nekim podacima, to je preko 90% brendova. Poznati su nam velikani kao što su Baltic, Zelos, Islander... ali kada su u pitanju japanski mikrosi, jedno ime polako počinje da se izdvaja kao vrlo uspešno. Govorim o brendu Kuoe iz Kjotoa.


Negde u staroj prestonici Japana...

Verujem da mnogi nisu ni čuli za ovaj mikrobrend iz Japana, međutim, oni postaju sve popularniji i u Evropi, iako su priču započeli 2020. godine kao brend koji se fokusira samo na japansko tržište, koje nije malo, s obzirom na to da Japan ima skoro 130 miliona stanovnika!

Osnivač i glavni dizajner, Kenđi Ućimura, smatra da su satovi klasičnog dizajna iz četrdesetih i pedesetih godina dvadesetog veka najzanimljivi i postaju sve popularniji danas. Zbog toga je bio inspirisan da stvori sopstveni brend satova klasičnog dizajna.

 

Panorama grada Kjoto
Stara prestonica Japana prepuna starih zamkova i hramova

 

Ućimura je počeo da radi za kompaniju satova u Kjotou – staroj prestonici Japana, danas kulturnom centru prepunom tradicije, starih zanatskih radionica, hramova i tvrđava.

Nekoliko godina je sticao iskustvo u poslu i naučio više o satovima dok nije bio spreman da lansira podbrend koji je bio posvećen njegovoj ideji da u nove modele ručnih satova uvede klasični dizajn koji je video u antikvarnicama u Londonu. Godine 2020. konačno je uspeo da uspostavi sopstveni brend klasičnih satova, Kuoe. Prvi model, Old Smith 90-001 izašao je u aprilu te godine.

 

Prvi Kuoe sat, Old Smith 90-001
Klasičan dizajn s malom sekundarom

 

Prvi model, Old Smith, inspirisan je starinskim satovima iz pedesetih i šezdesetih. Ovaj model, sa referentnim brojem 90-001, daje jedinstven, vintage osećaj povezan sa klasičnim preplanulim satovima, bukvalno bez kompromisa, jer su i dimenzije prenete iz tih minulih dana – 35 milimetra u prečniku

Ovakav dizajnerski pravac će se nastaviti sa svim sledećim modelima. Kuoe se drži ovog principa, iako ta rigidnost i tradicionalnost često košta mikrobrendove dosta, tako da mnogi nestanu. Čak su i dimenzije svih satova, osim nekih limitiranih edicija, iste 35 mm.

Najnoviji model je dokaz istrajnosti ovog mikrosa, ali i dokaz napretka. Reč je o modelu Royal Smith 90-010.

 

Royal Smith 90-010, ekskluzivnost i elegancija

Ovo je deseti model po redu, što se može videti u referentnom broju 010. Po meni, njihov najlepši, ali i najozbiljniji model, koji pokreće kalibar Miyota 9122!

 

Miyota 9122, premijum kalibar ovog brenda
Slika preuzeta sa zvaničnog sajta Miyota jpn.

 

Miyota 9122 je premijum mehanizam ove kompanije, koja pripada Citizen korporaciji. Viši rang ovog kalibra se ogleda u frekvenciji na kojoj radi, koja iznosi 28.800 bph, i u komplikaciji trostrukog datuma koji poseduje.

Kalendar se prikazuje sa dva podbrojčanika, jedan prikazuje dane u nedelji, a drugi mesec u godini. Uz to postoji i klasičan prozor za datum. 

 

Inspirisan klasičnim satovima prošlog veka,
Kuoe Old Smith 90-010

 

Da sve to bude jasno čitljivo, Kuoe koristi safirno staklo sa antirefleks premazom sa obe strane stakla. Takođe, safirno staklo poseduje i sloj koji sprečava magljenje anti-fog coating.

Brojčanik je klasično inspirisan, sa primenjenim Brege brojevima, kao i primenjenim prstenom sa oznakama minuta. Postoji nekoliko boja brojčanika sa različitim teksturama, što izdvaja ove modele od ostalih u ponudi. 

 

Crni model dolazi u dve varijante,
sa glatkim ili zrnastim ciferblatom

 

Svaki sat pojedinačno sklapaju časovničari u njihovoj radionici u Kjotou. Nivo obraćanja pažnje na detalje je očigledan. Modeli sa sličnim komplikacijama znaju da budu skupi, a Kuoe prodaje ovaj model po ceni od oko 800 evra, što je otprilike među najjeftinijim na tržištu u ovom trenutku.

 

Poklopac kućišta je omaž na japanske satove iz prošlosti,
zlatni medaljon kao ocena kvaliteta

 

Kuoe ne odustaje od svoje ideje i klasičnog dizajna. Često su kritikovani zbog malih dimenzija modela, ali ni tu ne prave kompromis. Prečnik od 35 mm je veličina koja je bila standardna za muške ručne satove sredinom dvadesetog veka.

Ne znam za vas, ali ja cenim ovu istrajnost i predanost u radu.

 

Kuoe Royal Smith postavka

 

Njihove modele možete pogledati na oficijalnoj veb strani: KUOE

 

Srdačan pozdrav,
Ivan R.

Нема коментара:

Постави коментар