26. 12. 2021.

Stanje kolekcije 2021

    Stanje kolekcije

   Decembar. Vreme praznika i veselja, ali i vreme kada svodimo utiske iz proteklih godinu dana. Uvek je dobro da pogledamo unazad, setimo se ključnih trenutaka i razmislimo o budućnosti. Svako želi da napreduje u životu. Nije bitno koliko, ne moraju to da budu koraci od sto milja, samo da se ide napred. Svako svojim tempom.
    Tradicionalno, na blogu Samo čas! pred kraj godine pokazujem stanje svoje kolekcije satova. Kao i u životu, kolekcionarima je bitno da kolekcija napreduje. Da li kvantitativno ili kvalitativno, to je individualno. Ove godine kolekcija je bogatija za dva zanimljiva mehanička modela, pa mogu reći da je napredovala u oba pravca.
    Pa da krenemo:
 
1. Orient Envoy Open Heart
 

    Klasičan dizajn starih džepnih satova jasno se uočava na ovom modernom Orient satu. Printovani rimski brojevi, plave Brege kazaljke i automatski mehanizam, koji se vidi na otvorenom delu cifera, omaž su prvim ručnim satovima ovog brenda od pre 70 i kusur godina, a oni su pak odslikavali jedno davnije vreme horološke renesanse.
    Recenziju možete pročitati kilikom na: Orient Envoy Open Heart
    Orient Envoy je već dve godine biser moje kolekcije i nikuda ne ide. Za to vreme pokazao se pouzdanim, kao i svaki sat ovog japanskog proizvođača. I dalje radi na +5 sekundi na dan, a prati me na svim važnijim događajima i eventima.
 
2. Seiko 5 SNKL 43
 
 
   Ukoliko tražite sportsko-elegantan mehanički sat, izbor je veliki. S tim u vezi, problem nije u izboru, već u ceni. Mehanički satovi su dosta skuplji od kvarcnih, ali to nije slučaj sa ovim modelom!
   Recenziju možete pročitati klikom na: Seiko SNKL 43
   Ova mala plava Seiko Petica me i dalje oduševljava kvalitetom obrade, pa i svojim dizajnom kućišta, koji pomalo podseća na one moćne Grand Seiko modele od po nekoliko hiljada evra. Međutim, nisam ga nosio onoliko koliko zaslužuje, iako je lagan i komotan sa svojih 38 mm. Preciznost mu je isto solidna, i radi unutar vrednosti od +4 do +12, što za jedan automatik do 100 eura uopšte nije loše.
 
3. Seiko 5 SNKK 87
 
 
    Još jedna lepa Petica je upala u moju kolekciju prošle godine, neplanirano. Recenzija je dostupna klikom na: Seiko SNKK 87
    Ovaj model je manje-više klasična Seiko Petica, sa vrlo dobrim kućištem, i ne tako dobrom narukvicom. Mehanizam je isti kao kod prethodnog modela, samo što radi jako, jako precizno, od +1 do +3 sekundi na dan. Kao da je COSC sertifikovan!
    Ta preciznost nije nešto što je nečuveno u moru Seiko 5 modela. Ovakva prijatna iznenađenja su se i ranije dešavala. Ono što ga izdvaja jeste način na koji sam dobio sat. Osvojio sam ga na kvizu!

4. Casio MTP 1183
 

    Stari drug. Kupljen još 2004. godine od ušteđevine, kako bih imao pouzdan sat na predavanjima na fakultetu. Šta je sve ovaj mali sat doživeo i preživeo, ne bi moglo da se ispriča u jednom tekstu.
    Zanimljivo je da nisam hteo da ga kupim u prvom trenutku. Kućište od 39 milimetra mi se činilo premalim, jer u to vreme su svi nosili plehove od preko 50 milimetra. Priznajem, uhvatilo me je to pomodarstvo i tražio sam veliki Fossil ili Diesel.
    Srećom, dobri stari prodavac satova je rekao nešto što ću pamtiti: Moda se menja svake godine. Danas su popularni veliki satovi, sutra neće. Uzmi nešto što je klasično, što znaš da valja i da traje, jer Casio je Casio, a ti modni nikad neće biti dobri ako ih ne napravi Japanac.
    Došao da kupim skuplji satelitski tanjir koji meri vreme, a otišao sam sa jeftinijim satom koji radi već 18 godina.

5. Casio G-Shock GA 2100
 

    Vojnozeleni, neuništivi, izuzetno precizni sat pun funkcija me prati kad god skrenem sa puta i odem u prirodu. U stvari, često je na ruci i kada idem na posao u kancelariju. Prosto, G-Shock satovi su pravljeni da izdrže sve, a dizajnirani su da mogu da budu deo jednog urbanog stila oblačenja.
    Recenziju o ovom modelu možete pročitati klikom na: Casioak
    Model GA-2100 je najtanji G-Shock model koji je izašao na tržište, zahvaljujući kućištu od ugljeničnih vlakana koje se nalazi dodatno zaštićeno unutar kućišta od smole. 
    Zelena boja nije slučajno odabrana. Sat je omaž mom činu rezervnog oficira.
 
6. Citizen Eco Drive Chronograph
 

    Nekada najskuplji sat u mojoj kolekciji, Citizen Eco-Drive Chronograph je punih 5 godina u mom posedu. Ovaj nešto elegantniji hronograf kupljen je od prve plate na novom poslu, kako bih ga nosio u kancelariji i na sastancima, gde mi zaista nije bio potreban robustan terenski sat kakav sam nosio u vojsci. Ipak, tada još nisam mogao da smislim prave elegantne dress satove, pa je malo sportskija štoperica bila pravi izbor.
    Solarna tehnologija ovog brenda je na zavidnom nivou, pa posle dugo godina nošenja i dalje nisam imao negativna iskustva s njim. Ukoliko se energija isprazni, sat će početi malo da kasni, zato sam se uvek trudio da ga držim bliže prozoru i u kutiji sa staklenim poklopcem. Precizan je do te mere da na mesečnom nivou žuri manje od 1 sekunde, pa po ovom satu štelujem automatike.

Noviteti

7. Orient Kamasu
 
  
    Prvi novitet u 2021. godini je Orient Kamasu, izuzetan ronilački sat ovog meni dragog japanskog brenda. Kupljen u januaru, najviše vremena je proveo na mom zglobu od svih satova u kolekciji.
    Recenziju sam takođe pisao i o ovom modelu, a možete je pročitati klikom na link: Kamasu
    Moje mišljenje je da ne postoji bolji dajver u cenovnom rangu do 300 evra, ako ništa, bar na papiru. Sat je opremljen safirnim staklom, koje sam za ovih skoro godinu dana nekoliko puta dobro zakačio na razne metalne kvake i aluminijumska vrata od ulaza zgrade, i nijedna packica nije stvorena. 
    Iako sat nije ISO sertifikovan, Orient garantuje vodootpornost od 200 metara, što je bilo sasvim dovoljno ovog leta da me sat prati na plivanju bez ikakvih problema.

8. Seiko Alpinist
 

    Poslednji novitet u ovoj godini je zaista specijalan sat. Ne zbog toga što je Seiko Alpinist zaista izvanredan sat, sa safirnim staklom, zašrafljujućom krunicom i moćnim 6R35 mehanizmom sa 70 sati rezerve snage. Ne zato što je ovaj konkretan sat pravljen za japansko tržište – JDM model, dizajniran za japanske zaljubljenike u planinarenje. Već zato što sam ga kupio da obeleži jedan zaista veliki momenat i najsrećniji dan u mom životu.
    Sve što ću reći jeste da ovaj Seiko Alpinist sa sjajnim ciferom plave boje, koji se na suncu presijava poput zvezdanog neba, nikada neće napustiti moju kolekciju.
    Recenziju o ovom modelu možete pročitati klikom na: Alpinist

Statistika bloga

    Blog Samo čas je prošle godine krenuo stidljivo, lagano i sa jednim tekstom mesečno nije bio poznat široj publici. Usled viška vremena tokom vanredne situacije vezane za Kovid 19, povećao sam broj tekstova na 4 mesečno, i tada je krenulo veće interesovanje. Godinu sam završio sa preko 2000 pregleda.
    Ove godine sam redizajnirao izgled sajta i povećao kvalitet tekstova i fotografija. Na kraju se trud isplatio: preko 20.000 pregleda!
 
Ukupno pregleda po mesecima

Tri najčitanija teksta u poslednjih 12 meseci

Najčitaniji tekst od nastanka bloga ima trenutno 636 pregleda

Korišćeni pregledači za čitanje bloga: Chrome je i dalje najpopularniji

Najpopularnije platforme i broj pregleda preko istih

Najviše pregleda po državama. Hvala svima u zemlji i inostranstvu!

    Zahvaljujem svima koji su me pratili i čitali moje tekstove i ove godine. Želim vam srećne praznike i sve najbolje u sledećoj godini!!

Srdačan pozdrav,
Ivan R.

2 коментара:

  1. Great text and nice collection, you have a good taste in watches sir. Wish you to get more pieces in New Year, cheers ! ��

    ОдговориИзбриши