17. 3. 2022.

Tri zvezde na Dalekom istoku – Orient TriStar


    Legenda iz sedamdesetih godina, sa tri zvezdice na brojčaniku, već pola veka ponosno predstavlja japanskog časovničarskog velikana – Orient.
    Od samog početka do danas linija TriStar je sastavljena od zanimljivih, pristupačnih i dugotrajnih mehaničkih satova. U jeku kvarcne revolucije, Orient se nije udaljio od mehaničkog sata, već ga je prihvatio. Iz te upornosti se stvorio narodni sat, što je preraslo u jednu ogromnu kolekciju modela u svim oblicima, bojama i sa svim tipovima remenika, koja je bila dostupna svima.
    Ako bismo upoređivali TriStar s nekom drugom jako popularnom linijom satova koji nude dosta za malo novca, onda bi to bio Seiko 5. Dok Seiko polako udaljava Petice od početnog, tj. ulaznog nivoa u svet mehaničkih satova sa novim i skupljim modelima, Orient i dalje čuva svoju Trojku u cenovnom rangu koji je pristupačan većini.
 

Istorija

     
    Logo sa tri zvezdice na Orient satovima postoji još od davnih pedesetih, međutim, kao posebna linija satova sa nazivom TriStar se izdvajaju 1970. godine. Dakle, više od pedeset godina postojanja!
 
Orient TriStar Crystal iz 70-ih
     
    Ova linija satova je budžetska ponuda brenda. Dizajnirani su tako da budu pristupačni i pouzdani. Tri zvezdice predstavljaju tri ideala ili tri stuba kolekcije: Satovi moraju biti dobro dizajnirani, da imaju kvalitetan automatski mehanizam i da budu skromne cene. 
    Tih sedamdesetih godina bila su teška vremena za industriju satova, pošto je kvarcna tehnologija počela da se takmiči sa tradicionalnim mehaničkim satovima i da ih zamenjuje. Mnogi brendovi su se raspali, posebno u Švajcarskoj. Japan, domovina kompanije Orient, nije bio imun na ove promene, iako je kvarcna revolucija pokrenuta upravo u ovoj dalekoj zemlji.
    Podrazumevana opcija za proizvođače satova bila je da prihvate nove mehanizme na baterije. Što da ne? Bili su jeftiniji i tačniji od svojih mehaničkih kolega. U ovom trenutku, Orient je već dve decenije dizajnirao i proizvodio sopstvene mehanizme, a tradicionalni japanski brend nije lako prihvatio novonastalu situaciju. Zato su stručnjaci u kompaniji odlučili da pristupe problemu na drugačiji način.
 
Orient TriStar iz 80-ih i 90-ih

    Oni su sebi postavili zadatak da kreiraju mehaničke satove koji bi mogli da se takmiče sa istom cenom kao i novi kvarcni modeli na baterije. Verovali su da postoji globalna potražnja za veoma pristupačnim mehaničkim satovima. Konkretno, u zemljama u razvoju, gde baterije nisu bile ni jeftine i lake za nabavku, uvideli su potrebu za pouzdanim mehaničkim satovima. Imali bi jeftinu cenu i ne bi imali dodatne troškove redovne promene baterija. 
    Ovo nas vraća na etos ove linije – pristupačni satovi koji održavaju visok nivo kvaliteta i atraktivnog su dizajna. U celini, kolekcija je fokusirana na satove za svaki dan ili pak na one malo elegantnije, relativno jednostavnog dizajna, iako postoji veliki broj zanimljivih modela sa nešto kompleksnijim dizajnom i netipičnim bojama. 
 
Orient TriStar - Sea King

    Danas

    TriStar modele je malo teže pronaći u prodaji, iako ima dosta starih modela po internet prodavnicama. Orient, pak, nije prestao sa proizvodnjom, naprotiv, novi modeli se izbacuju i danas. Najočiglednija razlika između starih i novih modela je u izgledu logoa na ciferu, a najveća je u mehanizmu. Naime, novi TriStar satovi imaju moderne mehanizme, koje proizvode u svojim fabrikama i koji su toliko popularni među ljubiteljima mehanike.
    Moj izbor bi bio moderan model zelene boje, koji nosi referentnu oznaku RAAB0F08E19B – Orient TriStar Vega.
 
Vega

    Model odiše jednostavnom lepotom, odličnom iluminacijom, a zelena boja sa efektom radijalnih zraka menja nijansu iz trenutka u trenutak.
    Prečnik kućišta je 40 milimetara, debljine samo 11 milimetara, što je odlično za jedan automatik, a kaiš je širok 20 milimetara. Dolazi u dve verzije, na koži i čeliku. Pokreće ga manufakturni mehanizam F4902, koji ima funkcije ručnog navijanja i hakovanje sekunde. Cena mu je oko 120 evra. 
     

    Kod nas

 
    Osim onlajn kupovine, neke TriStar modele možete pronaći i u buticima, mada su cene malo više. Vega se takođe nalazi u prodaji, za oko 17.000 dinara, mada nema modela u zelenoj boji. Nešto pristupačniji je model sa oznakom RA-AB0014S19B, klasičnijeg dizajna. Cena mu je oko 16.000 dinara.
 

    Dimenzije su mu malo veće, sa prečnikom kućišta od 43 mm, ali mu je debljina i dalje samo 11 mm. Uglavnom, ako se potrudite, možete pronaći dosta modela koje krase tri zvezdice na ciferu.
    Deo zabave pri kupovini pristupačnih satova je pronalaženje dragulja – retkih modela, unikatnih boja. Znaćete da su to dobro dizajnirani satovi, koji pružaju veliku vrednost za novac, sa dugom tradicijom. Postoji samo nekoliko brendova u svetu koji proizvode sopstvene mehanizme a koji su veoma pristupačni. Orient je jedan iz te male grupe. Ako volite pristupačne mehaničke satove, onda morate bliže pogledati ovu kolekciju.
 
Srdačan pozdrav, 
Ivan R.
 

Нема коментара:

Постави коментар