25. 9. 2022.

Analogni ili digitalni G-Shock – komparativna analiza

    
    G-Shock je napravljen da izdrži ono što vrlo mali broj satova može. Rigorozno su testirani i mnogo puta dokazani kao najizdržljiviji ručni satovi koje možete da kupite, često za vrlo pristupačnu cenu. Nema im premca u tom segmentu. Nazivati ih plastičnim igračkama je vrlo pogrešno, samo ćete pokazati izvesnu dozu neznanja, uobraženosti i snobizma. Možete da ih ne volite, mogu vam biti ružni, ali morate priznati da su mnogo više od igračke. Casio G-Shock je robustan alat.
    Pogrešno je i misliti da svaki G-Shock mora da bude pristupačan. Casio ima ogromnu gamu modela, za svakoga i svačiji džep. Za većinu modela, razlika u ceni je u dodatnoj izdržljivosti ili funkcijama, dok za neke veća cena znači malo dodatnog sjaja i ekskluzivnosti. Sada, da li je vredno toga? To je u potpunosti na vama! Da li vam je zaista potrebna čvrstina G-Shocka? Ili cenite duševni mir koji proizilazi iz te robustnosti? Onda, najverovatnije, da, razlika vredi. Inače je upitno. Ali bez obzira na sve, to su neverovatni satovi… svaka kolekcija bi trebalo da ga ima.
 

    Ljubitelji ovih radnih alata koji pokazuju vreme su pomalo podeljeni. Da li uzeti klasičniji digitalni model ili moderniji analogni? Da li su oni zaista podjednako otporni na udarce, na G silu i ostalo što upotreba može da im donese?
    Teško je reći koji je čvršći bez destruktivnog ispitivanja značajnog broja satova. Međutim, možete uzeti potraživanja Casio satova na osnovu onoga što pružaju. Naravno, analogni modeli su dovoljno izdržljivi za ono za šta će ga koristiti 99% populacije. Izdržljivost pri padu je sasvim druga tema. 
 

    Casio tvrdi da njihovi G modeli mogu da izdrže silu od 15 G kontinualno. To je mereno tokom testiranja, kada se sat stavi u centrifugalnu mašinu. Primera radi, čovek padne u nesvest na otprilike 4 ili 5 G. Takođe, proizvođač tvrdi, i testovima potvrđuje, da svi njihovi modeli mogu da izdrže pad sa 10 metara visine a da ne budu oštećeni. To se odnosi na sve modele, i analogne i digitalne.
    Ono što mnogi najčešće navode jeste činjenica da analogni satovi imaju kazaljke, koje pri udarcima mogu da ispadnu. Ne mogu sporiti da je to vrlo logično, pa sam krenuo u istraživanje.
    Casio je dobro testirao sve analogne modele, te tvrde da i oni mogu da izdrže silu od 15 G, što je otprilike ekvivalentno padu sa 10 metara visine i udarcu u tvrdu površinu. Pored toga, mehanizmi analognih G-Shock satova imaju funkciju da automatski koriguju i poravnaju kazaljke ako bi se pomerile od udarca, a potrebno je dosta da bi se te kazaljke istrgle iz ležišta. 
 
 
    Nedavno je jedan vloger testirao digitalne G-Shock modele, bacivši ih iz helikoptera na asfalt, sa visine od 10, 20, 30, 50 i 100 metara. Pad sa 10 m su preživeli svi modeli, vrlo rutinski, jer je to ono što Casio i tvrdi. Međutim, svi modeli su preživeli i pad sa 20 metara uz neka malo jača i vidljivija oštećenja. Čak i sa 30 m su neki modeli bili u koliko-toliko radnom stanju. Najveću štetu je preživeo LCD ekran sata, dok je mehanizam bio funkcionalan. Dakle, moja pretpostavka je da bi nešto slično bilo i sa analognim modelima, pri padu sa veće visine kazaljke bi verovatno otpale. Međutim, u tom slučaju, većina časovničara bi mogla da ih vrati, dok bi LCD ekran morao da se zameni. 
 

    Da ne ulazmo dalje u to koji tip G-Shock sata je bolji ili izdržljiviji, jasno je da će svaki izdržati sve što mu mnogi od nas uradimo tokom aktivnosti. Preko nekih limita propisanih fabričkom deklaracijom oba tipa se mogu oštetiti, tako da je na kraju sve u ličnim preferencama, tj. koji model vam se više sviđa.
    Smatram da je dobro imati izbora. Izdržljivost je tu, ali koji od dva tipa cifera je praktičniji? 
    Na testu imam dva modela: GA-2100-SU i DW-M5610U-1BER – poznatiji kao Zeleni Casioak i Crna Kocka.
 

    Nećemo ulaziti u detalje koji je funkcionalniji, koji je otporniji, jer svaki model u širokoj Casio ponudi ima svoje prednosti i mane. Casioak ima kućište od ugljeničnih vlakana, lakši je i tanji od bilo koje Kocke, pa time ne samo što bolje stoji na ruci, nego bi zbog te lakoće verovatno bolje izdržao pad s visine. S druge strane Kocka ima radio-kontrolu vremena, više funkcija i solarni mehanizam, pa će time duže zadržati vodootpornost, jer nema potrebe za menjanjem baterije.
    Ovde samo pokušavam da odgovorim na ono najčešće pitanje, koji od dva tipa prikaza vremena je praktičniji? Mislim da ova slika govori više od hiljadu reči...
 

    Ne samo u slučaju ova dva modela, već kod većine, kazaljke se po danu mnogo bolje vide. Ako izuzmemo preterano šarene i pomodno nakinđurene modele, G-Shock satovi sa čistijim ciferom i analognim prikazom se gotovo uvek bolje čitaju na mah. 
    Međutim, lako čitanje tačnog vremena ima i manu – teže se koriste ostale funkcije koje sat pruža i teže se vidi mali digitalni displej kod svih modela ovog tipa. Naime, G-Shock satovi, uz neke izuzetke, nemaju samo analogni displej, već ana-digitalni, tj. kombinaciju dva, kako bi i oni imali funkciju štoperice, dana, datuma, tajmera i vremenskih zona. Sve to je jako teško čitljivo zbog uštede prostora na ciferu.
    Na kraju, koji je praktičniji? Pa, ako nosite G-Shock samo kao sat, onda uzmite analogni. Ako vam treba nešto više... možete da birate.
 
Srdačan pozdrav,
Ivan R.

Нема коментара:

Постави коментар